بطری

مقدمه

در این مقاله می خواهیم به توضحیاتی در مورد پت ، بطری ، پریفوم اشاره کنیم …

ابتدا باید به تعریف پت اشاره کنیم که در انتها شما می توانید با مطالعه ایت مقاله اطلاعات کافی در مورد بطری کسب کنید…

تعریف پت :

پت مخفف کلمه پلی اتیلن ترفتالات

Polyethylene Terephthalate PET

پلی اتیلن ترفتالات از خانواده استر ها و از مشتقات نفت در صنایع عظیم پتروشیمی تولید میگردد و برای رسیدن به مشخصات و ویژگی های استحکام، قابلیت فرم دهی و کش سانی حین تولید بطری، شفافیت، صافی سطح و قابلیت فیلم شدن با آلیاژهای مختلف بصورت گرانول در گرید بندی های مختلف تهیه و در اختیار تولید کنندگان پریفرم قرار میگیرد.

 

مزایای بطری های پت:

خواصی از جمله : شفافیت عالی، استحکام بالا، سبکی وزن، جذب عطر و طعم خیلی کم، خواص خزشی ایده آل، ظاهری جذاب و شکیل، مقاوت شیمیایی عالی، قیمت مناسب، نشکن بودن و … مواردی هستند که این صنایع را در مقابل صنایع بطری های شیشه ای ارجح تر می نماید. لازم به ذکر است که شیشه و پت در بعضی موارد مزایا و معایبی نسبت به هم دارند که از بحث ما دور بوده و از آن صرف نظر میکنیم.

 

 

تعریف پریفرم:

پت بصورت گرانول پس از تولید در صنایع پتروشیمی وارد دستگاههای تولید پریفرم میگردد و پس از انتقال به مخزن گاز گیر و رطوبت گیر به مدت مشخص  تا دمای معینی حرارت داده شده و سپس با استفاده از المنتهای برقی به صورت مذاب  و با فشار قابل تنظیم به داخل قالبهای پریفرم تزریق میگردد و پس از اتمام تزیق با استفاده از چیلرها، قالب سریع خنک کاری شده و در نتیجه پریفرم مذاب سفت شده و  جامد میگردد و آماده خارج شدن از قالب میباشد که پس از خروج از قالب با استفاده از یک کانوایر در بسته های بهداشتی و مناسب  بسته بندی می گردد.

پت در حالت مذاب استحکام لازم را  نداشته در نتیجه به شکل پیش فورم بطری یا فرم اولیه بطری مانند لوله های آزمایش تو خالی در انواع اقسام وزن ها، دهانه ها، سایز ها  و رنگها تولید میگردد که  به این پیش فورم بطری اصطلاحا پریفرم میگویند.

بطری

بطری پلاستیکی یک ظرف از جنس پلاستیک با دهانه باریک‌تر از بدنه خود است که معمولاً با یک دهانه پلاستیکی از جنس خود پوشانده می‌شود. بطری های پلاستیکی جهت بسته بندی نوشیدنی های گازدار نظیر انواع نوشابه های کربناتی، ماءالشعیر، دوغ، آبمیوه و آب های گازدار و همچنین در بسته بندی فرآورده های بدون گاز مانند آب معدنی، لبنیات (دوغ-شیر و …)، روغن های خوراکی، آبمیوه ها و محصولات آرایشی و بهداشتی مانند انواع شوینده ها، دارو ها، مکمل ها و انواع سموم استفاده می شود..

 

بطری سانسیرو

درب

ملزوماتی هستند که برای حفاظت و نگهداری از مواد ریخته شده به داخل انواع بطری ها بکار می روند. و در واقع وظیفه اصلی درپوش بطری از نفوذ مواد داخل بطری به بیرون و برعکس، مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 


**             شرکت دنیز پلاست آذر             **